تحقیق در مورد درخت خرما

ساخت وبلاگ
چکیده : لینک *پایین مطلب* فرمت فایل:Word (قابل ویرایش و آماده پرینت) تعداد صفحه21 فهر... با عنوان : تحقیق در مورد درخت خرما بخوانید :
<a href='http://1zoomin3.niloblog.com/p/8/'>تحقیق</a>

لینک *پایین مطلب*

فرمت فایل:Word (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحه21

فهرست مطالب

مقدمه 5

تاریخچه درخت خرما 7

پیشینه کاشت 9

آفات و بیماری های درخت خرما 10

نکاتی درباره درخت خرما 18

رده بندی علمی

  • Kingdom: Plantae
  • Division: Magnoliophyta
  • Class: Liliopsida
  • Order: Arecales
  • Family: Arecaceae
  • Genus: Phoenix

Species: P. dactylifera

مقدمه

بنابر ضرب المثل کهنی عربی فواید درخت خرما به اندازه تعداد روزهای سال است. و ظاهراً نیز چنین است، زیرا خرما واقعاً فواید گوناگونی دارد. از چوب آن در بنّایی استفاده می شود و برگهای بزرگ آن( که گاهی شاخه نامیده می شود) برای ساختن چندین کاردستی مانند بادبزن، طناب، چوبدستی، حصیر و غیره به کار می رود. بنابر سنتی قدیمی، عادت اعراب بر این بود که در مراسم شادمانی همگانی برگهای درخت خرما را در دست می گرفتند و به صورت دسته هایی از معابر می گذشتند. هسته خرما اگر خیسانده و آرد شود غذای مناسبی برای دام می باشد. خرما علاوه بر آن که میوه ای شیرین و لذیذ است بهترین ماده غذایی برای انسان است. خرما شامل بیش از 60% قند تبدیل شده و دکستروز به اضافه مقدار زیادی ساکاروز و پروتئین، پکتین، تانین، سلولز، نشاسته و چربی به نسبتهای متفاوت است(30). مقدار زیادی ویتامینهای Aو Bو Cنیز در آن وجود دارد. به علاوه ترکیبات معدنی آهن، سدیم، کلسیم، گوگرد، کلر و فسفر در خرما دیده می شود. خرمای خوراکی، مانند عسل، در ساختن شیرینی، نوشابه، شکر و شربتهای شیرین به کار می رود.

خرما از نظر پزشکی بسیار با ارزش است( دائرة المعارف پزشکی اسلام) آرام بخش و ملیّن و محرک قلب است و از فراموشی جلوگیری می کند. برای ناراحتیهای تنفسی به طور کلی و به ویژه برای تنگی نفس( آسم) مفید است. خرما لینت آور، مدِرّ و مقوی قویه باه است. و با توجه به تمام خواص و ترکیباتش می توان آن را غذایی کامل و نیروبخش دانست. ضماد آرد هسته خرما برای شفای بیماریهای چشمی مخصوصاً ورم قرنیه و چشم درد مفید است. حضرت محمد(صلى الله علیه وسلم) برای حفظ سلامتی، مردم را به خوردن منظم خرما توصیه می کند. هر چند نقل شده که یک بار حضرت علی (کرم الله وجهه) را در دوران نقاهت از خوردن خرما نهی فرمود( کتاب سنن ترمذی) و این توصیه کاملاً بر پایه ای علمی استوار است زیرا خرما دارای الیافی غذایی است و کسانی که دوره نقاهت را می گذرانند و معده ای ضعیف دارند هضم این الیاف برایشان مشکل است. بعضی از مفسران قرآن مانند مولانا عبدالماجد دریابادی اشاره کرده اند که خرما برای زن باردار بسیار مفید است به همین جهت هنگامی که حضرت مریم درد زاییدن گرفت برایش خرما آماده شد.

تاریخچه درخت خرما

سابقه درخت خرما در دنیا به بیش از 5000 سال و کشت آن در ایران از بدو تاریخ و تشکیل سلسله هخامنشی معمول بوده است . در برخی روایات دینی از خرما به عنوان یک میوه بهشتی یاد شده است و نام نخل در فرآن نیز آمده است . خواجه نصیرالدین طوسی فرموده است : درخت خرما نزدیکترین تبات به حیوان است . در خت خرما حداقل 2 سال و حد اقل 3 سال در برابر تشنگی بردبار است . در کشتزارهایی که مخصوص پرورش نخل است تا 5 سال می تواند تشنه باشد . عمر خرما در نواحی گرمسیر بین 80 تا 120 سال و در نواحی نیمه سردسیر بین 150 تا 200 سال است

درخت خرما در نواحی گرمسیری و نیمه&zwnj گرمسیری، از جمله ایران پرورش می&zwnj یابد. با اینکه خاستگاه آن را میانرودان، عربستان و شمال افریقا ذکر می&zwnj کنند ولی بررسی&zwnj های علمی، آن را به گونه&zwnj ای به نام علمی P.H. Sivestris که در هندوستان می&zwnj روید نسبت می&zwnj دهند. باستانشناساندریافت‌فایلادامه مطلب
...
نویسنده : بازدید : 34 تاريخ : سه شنبه 6 مهر 1395 ساعت: 19:03