پایان نامه مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق 110 ص

ساخت وبلاگ
چکیده : بهبود در رکوردهای ورزشی مدیون پژوهش های متخصصان در زمینه های مختلف تربیت بدنی و علوم ... با عنوان : پایان نامه مقایسه ی تأثیر تمرین های پلایومتریکی در آب و خشکی بر توان بی هوازی ناجیان غریق 110 ص بخوانید :
<a href='http://1zoomin3.niloblog.com/p/27/'>پایان</a>

بهبود در رکوردهای ورزشی مدیون پژوهش های متخصصان در زمینه های مختلف تربیت بدنی و علوم ورزشی است. یکی از این زمینه ها که پژوهش های بسیاری نیز در آن صورت گرفته، علم تمرین وابسته به فیزیولوژی ورزش می باشد.

ورزشکاران و قهرمانان رشته های مختلف ورزشی با توجه به ماهیت رشته ورزشی خود از نظر عوامل مختلف آمادگی جسمانی و حرکتی دارای نیازها و اولویت های ویژه ای می باشند.

به عبارت دیگر، هر یک از رشته های ورزشی به یکی از عوامل قدرت، استقامت، توان، انعطاف پذیری، سرعت و یا تلفیقی از آن ها نیاز دارند که با توجه به نوع رشته ورزشی با یکدیگر متفاوتند (حسینی، 1377 ).

قدرت عضلانی، پایه و اساس برنامه های بدن سازی و آمادگی جسمانی بوده که در رشته های مختلف ورزشی جایگاه خاصی دارد. به عنوان مثال: در رشته ورزشی شنا و نجات غریق علی رغم نیازی که به عامل قدرت احساس می شود، عامل سرعت در اولویت بعدی قرار می گیرد (کاستیل و همکاران، 1369).

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت ورزشکاران در رشته های سرعتی، برخورداری از توان بی هوازی و سرعت عکس العمل بالاست. از آنجا که فعالیت هایی نظیر شنای سرعت، وزنه برداری، دوومیدانی و به طور کلی ورزش­ های سرعتی نیاز به تولید نیروی بیشینه عضلانی دارند، برای تامین انرژی موردنیاز خود شدیداًً به دستگاه فسفاژن[1] (آدنوزین تری فسفات- فسفوکراتین) متکی هستند. تمرین های سرعتی بی هوازی علاوه بر کسب قدرت، با ایجاد تغییراتی در کارایی حرکت، ظرفیت انرژی زایی هوازی و ظرفیت تامپونی، باعث بهبود در اجرای مهارت شده و در

رویدادهای ورزشی که فوق العاده بی هوازی هستند، خستگی را به تعویق می اندازد(ویلمور و همکاران، 1384).

یکی از بهترین شیوه­ های افزایش توان بی­ هوازی در رشته­ های سرعتی، تمرین­ های نسبتاًًً جدیدی به نام پلایومتریک[2]است است (ماساموتو و همکاران 2003، رابینسون و همکاران2004، میلر2002، مقدم1381). این تمرین­ ها اولین بار توسط والری بورزوف[3] از قهرمانان رشته­ ی دوومیدانی اجرا شد و منجر به رسیدن وی به عرصه­ ی قهرمانی در دوومیدانی گردید و سپس، پژوهش­ های بیشتری در جهت تأثیر این شیوه­ ی­ تمرینی در سایر رشته­ های ورزشی نیز شروع شد(رادکلیف و همکاران، 1381). اصطلاح پلایومتریک اولین بار در سال 1975به وسیله­ ی فرد ویلت[4]، یکی از مربیان دوومیدانی به وجود آمد که از دو واژه­ ی پلایو + متریک به معنای فزایندگی قابل ارزیابی گرفته شده است.

مزیت این نوع تمرین­ ها در این است که موجب آمادگی دستگاه عصبی- عضلانی می­ شود و در نتیجه به ورزشکار اجازه می­ دهد تا در فعالیت­ هایی که همراه با تغییر جهت هستند، به شکل نیرومند و سریعی عمل کند. ورزشکاران رشته­ هایی مثل: بسکتبال، والیبال، دوهای سرعت، پرش

ارتفاع، اسکی، شنا و سایر ورزش­ هایی که به توان بالایی نیاز دارند، از این نوع تمرین­ ها بسیار سود می­ برند. از مزایای دیگر تمرین­ های پلایومتریک، نوع حرکت­ های آنست.

در این روش تمرینی، حرکت­ هایی چون: لی­ لی کردن، پریدن، جهش با یک پا، جهش با هر دو پا و تاب خوردن وجود دارد که آموزش و یادگیری آن­ ها نیز بسیار آسان است(شارکی، 1374).

از طریق این تمرین­ ها ورزشکار قادر خواهد بود انقباض درون گرای[5] قوی­ تری را پس از انقباض برون گرا[6] اعمال کند. از این­ رو با توجه به این­ که تمرین­ های پلایومتریک منجر به افزایش توان می­ شود، نقش این شیوه­ ی تمرینی در مهارت­ هایی مانند شنا ] و نجات غریق[ که عامل توان در آنها نقش اصلی را ایفا می­ کند مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده که این تمرین­ ها در بهبود رکورد و پیشرفت ورزشکاران مؤثر است(کاستیل و همکاران، 1369).دریافت‌فایلادامه مطلب
پایان نامه مقایسه ای,پایان نامه مقایسه هوش هیجانی,پایان نامه مقایسه,پایان نامه های مقایسه ای,پایان نامه علی مقایسه ای,پایان نامه روانشناسی مقایسه ای,مقایسه پایان نامه ها,نمونه پایان نامه علی مقایسه ای,...
نویسنده : بازدید : 32 تاريخ : دوشنبه 12 مهر 1395 ساعت: 0:27